افراد کاملا واکسینه‌شده که هر دو دوز واکسن را دریافت کرده‌اند، ایمنی قابل‌توجهی در برابر ویروس کرونا دارند. واکسن‌های ساخته‌شده با ناقل RNA یا mRNA حدود ۸۸ درصد از علائم کرونای دلتا جلوگیری می‌کنند. حدود ۰٫۰۱ تا ۰٫۲۹ درصد افرادی که به‌طور کامل واکسینه شده‌اند به ویروس مبتلا می‌شوند. با این حال علائمی بسیار ضعیف‌تر نسبت به سایر افراد تجربه می‌کنند.

آمار نشان می‌دهد ۹۵ درصد از بستری‌های ناشی از کووید ۱۹، واکسینه نشده‌اند. این یعنی واکسن‌ها به‌خوبی می‌توانند مانع از مرگ و بیماری شدید شوند. منتها چرا کرونا هنوز تمام نشده است؟

۱. تجمع ویروس

افراد واکسینه‌نشده به‌طور تصادفی بین سایر افراد پخش نشده‌اند. بلکه این افراد از لحاظ جغرافیایی یا اجتماعی بسیار به هم نزدیک‌اند. به همین دلیل، توده‌هایی از بیماری ناشی از کرونای دلتا در حال گسترش است و ویروس بین افراد گردش می‌کند.

۲. ناقل‌های خاموش

افراد واکسینه‌شده نیز می‌توانند باعث گسترش دلتا شوند. افرادی که به ویروس کرونای دلتا آلوده شوند، بدون توجه به واکسینه شدن یا نشدن خود، این ویروس را در بدن خود خواهند داشت. البته لازم به ذکر است که این آلودگی بسیار سریع‌تر در بدن افراد واکسینه‌شده از بین می‌رود. به این دلیل که پاسخ ایمنی ناشی از واکسن در بدن در گردش است و پس از مدتی آن را پیدا می‌کند. پس از پیداشدن ویروس توسط دستگاه ایمنی، به‌سرعت از بین می‌رود.

با این حال، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهند افراد واکسینه نیز در گسترش شیوع کرونای دلتا نقش دارند؛ حتی اگر این نقش کمتر از افراد واکسینه نشده باشد. به همین دلیل است که پس از واکسن‌زدن نیز در فضاهای بسته افراد باید ماسک بزنند و شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کنند. در صورت رعایت‌نکردن شیوه‌نامه‌‌های بهداشتی، شاید خود افراد در امان باشند؛ اما خانواده، همسایه‌ها و همکاران خود را در معرض خطر قرار می‌دهند. این افراد ممکن است به ضعف ایمنی دچار باشند و انتقال کرونا دلتا به آن‌ها عواقب جبران‌ناپذیری داشته باشد.

۳. گسترش سریع کرونا دلتا

انتقال سریع جهش دلتا ویروس کرونا باعث شده امنیت در جامعه‌ تقریبا واکسینه‌شده کاهش یابد. کشوری که هنوز به‌طور کامل واکسینه نشده باید اقداماتی برای جلوگیری از گسترش ویروس در نظر بگیرد. در غیر این صورت، کرونا می‌تواند به اندازه نسخه اولیه خود در یک کشور واکسینه‌نشده خطرناک باشد. در واقع، حتی در صورت واکسیناسیون ۹۰درصدی هم ممکن است این ویروس شدت یابد.

می‌توان گفت که جهش دلتا زمان را به عقب برگردانده و جوامع امن نیز دوباره در خطر هستند. به همین دلیل، مقابله با جهش دلتا فقط از طریق واکسن کافی نیست و رعایت شوه‌نامه‌های بهداشتی نیز ضروری است. واکسن بهترین روش برای مراقبت فردی است؛ ما به عنوان یک شرکت دارویی به خودمان و شما پیشنهاد می کنیم برای مراقبت از جامعه، باید همچنان ماسک بزنید و فاصله اجتماعی را رعایت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.